KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z Médií Takový osud připravili lidé lidem
Zpět

Takový osud připravili lidé lidem

Přidáno 25. 5. 2015
Ilustrační foto
25. 5. 2015 Haló noviny str. 13
Již po třinácté se u hromadného hrobu ubitých vězňů z pochodu smrti v Choustníkově Hradišti uskutečnilo pietní shromáždění, organizované Královéhradeckou KR KČP, pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje.
Jako motto letošního shromáždění zvolil starosta obce Choustníkovo Hradiště Vratislav Vopálka (bezp.) prostou větu: Chceme žít v míru. Jako každý rok přicházíme uctít k hromadnému hrobu památku umučených vězňů z pochodu smrti. Je děsivé, co všechno lidé lidem dokázali způsobit. Ze všech našich sil nedopustíme, aby se hrůzy války mohly opakovat, připomněl Vopálka zvěrstva, spáchaná nacisty v mrazivých únorových dnech před sedmdesáti lety.

Zde vyvrcholilo utrpení vězňů nekompromisním ubitím a postřílením těch, kteří už neměli síly na další cestu, jejímž cílem byl bavorský koncentrační tábor Flossenbürg.

Za oběť tomuto běsnění padlo neuvěřitelných 179 vězňů, kteří jsou zde pochováni v hromadném hrobě. Tužme naši historickou paměť, protože bez minulosti není přítomnost, apelovala místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská (nestr. za KDU-ČSL).

Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD) je přesvědčen, že snaha zamezit opakování hrůz druhé světové války přivedla národy Evropy k integraci. Svoboda není něco, co je samozřejmé a zadarmo.

Snažme se tedy všichni o to, aby se z naší české historie opakovalo pouze to dobré, na co můžeme být hrdi, a nebyli jsme odsouzeni opakovat její temné stránky.

V zastoupení Vojtěcha Filipa, místopředsedy PS PČR, vystoupil poslanec Zdeněk Ondráček (oba KSČM), který připomněl, že každá válečná oběť měla svoji tvář, svůj osud a nezcizitelné právo na život. Květinami, které zde dnes pokládáme, chceme vzdát hold lidem, kteří na samém sklonku války zemřeli při vysilujícím pochodu a byli ubiti nebo zastřeleni vězeňskými dozorci. Přestože od konce války uplynulo už sedmdesát let, je třeba trvat na tom, že nacismus znamenal největší myslitelné ohrožení nejen svobody, ale i samotných základů civilizace. Boj s ním byl bojem o život, bojem o samotnou existenci našeho národa,« uvedl a odsoudil snahu překrucovat dějiny: Naštěstí jsme nezapomněli a víme, komu za svoji svobodu vděčíme především.

Nelze připustit jakoukoli, byť sebenevinnější úpravu dějin. Tím, že jsme dnes přišli, posíláme jasný vzkaz všem, že my jsme nezapomněli.

Mezi vězni koncentračního tábora Gross Rosen bylo 22 národností, proto již tradičně nechybí mezi čestnými hosty zástupci evropského diplomatického sboru, letos to byli zástupci polské a maďarské ambasády a Denis Vengerskij, tajemník Velvyslanectví Ruské federace. Památce umučených vězňů se poklonil také jediný přímý účastník bojů druhé světové války v kraji plk. v. v. Jan Plovajko.