KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Lidovci navrhnou kompromis ohledně byznysu exekutorů. Vybírat by si je mohli věřitelé podnikatelů, s
Zpět

Lidovci navrhnou kompromis ohledně byznysu exekutorů. Vybírat by si je mohli věřitelé podnikatelů, samoživitelky i oběti zločinů

Přidáno 28. 4. 2020
Ilustrační foto
Deník N

Sněmovní podvýbor pro exekuce se tento týden sejde nad změnami exekučního řádu. Mezi ně přibyl zcela nový návrh předsedy podvýboru Marka Výborného, který by v případě, že pro něj lidovci seženou podporu, znamenal částečné zavedení principu teritoriality – tedy omezení byznysu exekutorů. Výborný chce, aby nynější stav, kdy si exekutora vybírá věřitel, zůstal zachován u dluhů podnikatelů a také u vymáhání výživného a náhrady škody z trestné činnosti. Ve všech ostatních případech by exekutora přidělil soud na základě dlužníkova bydliště.

Mezi návrhy na změnu exekucí, které kombinují současný stav – tedy svobodnou volbu exekutora ze strany věřitele – a úplnou teritorialitu, kdy by exekutory věřitelům přiděloval soud, přibyl další. Jeho autorem je předseda sněmovního podvýboru pro exekuce Marek Výborný z KDU-ČSL.

Ten navrhuje, aby si exekutora nadále mohli vybírat věřitelé pouze ve dvou případech. Jednak ti, kterým peníze dluží fyzická či právnická podnikající osoba.

„V případě, že budu vymáhat po povinném, který má IČO, jedno zda po fyzické či právnické osobě, pak by mi zůstala možnost si exekutora zvolit, protože to vymáhání je složitější. V ostatních případech by nastoupil princip teritoriality,“ řekl Deníku N Výborný. Dodal, že svobodná volba exekutora by u fyzických podnikajících osob, tedy u OSVČ, zůstala zachovaná, i kdyby jejich dluh nepocházel z podnikání, ale například ze spotřebitelského úvěru.

Druhou výjimku by měli mít podle Výborného matky, kterým partner neplatí alimenty, a oběti trestné činnosti. „V případě vymáhání výživného a v případě vymáhání škod z trestné činnosti u úmyslných trestných činů zůstane svobodná volba exekutora také zachovaná,“ řekl Deníku N poslanec. Svůj návrh označuje pracovním názvem „spotřebitelská teritorialita“.

U všech ostatních věřitelů a nepodnikajících dlužníků by chtěl Výborný zavést úplnou teritorialitu – tedy přidělování místně příslušného exekutora soudem. O tyto pohledávky by tak už exekutoři nemohli soutěžit na volném trhu.

Jiné omezení exekutorského byznysu navrhoval poslanec za ANO Patrik Nacher. Ten přišel s takzvanou bagatelní teritorialitou, která by platila pro pohledávky do určité výše, například padesát tisíc. U vyšších dluhů by si věřitel mohl exekutora vybírat tak jako dnes.

Nacher přímo neodpověděl na dotaz Deníku N, zda bude trvat na svém návrhu, nebo podpoří ten lidovecký. „Já to předkládat nemusím, Marek Výborný to představí a je to debata na klub,“ podotkl.

Piráti a Starostové a nezávislí chtějí úplnou teritorialitu, obě strany ale pokládají Výborného kompromis za přijatelný. „Já pořád nevím, proč se bránit čisté teritorialitě. Jestli exekuce dnes něčím trpí, je to složitost. Jsem pořád příznivcem toho nejjednoduššího řešení, tedy čisté teritoriality. Náhradní řešení bych zvažoval, až pokud se ukáže, že není průchozí,“ řekl Deníku N předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Piráti podle poslance Lukáše Kolaříka dají Výborného návrhu přednost před Nacherovým, ale také pouze v případě, že neprojde úplný konec exekučního byznysu. „Pro mě je kompromis stoprocentní teritorialita. To je kompromis mezi současným stavem a zestátněním exekutorů. Ale tento návrh je pro mě v podstatě schůdný, je to ústupová varianta, pokud by neprošla stoprocentní teritorialita. Rozhodně je to mnohem lepší varianta než bagatelní teritorialita,“ myslí si Kolářík.

Že návrh lidovců podpoří, napsal Deníku N bez dalších podrobností poslanec za TOP 09 Dominik Feri. Ten byl v minulosti příznivcem Nacherova řešení.

ČSSD se podle šéfa svého klubu Jana Chvojky musí teprve s návrhem seznámit. „Je to úplně nový koncept teritoriality, který jsme doposud na podvýboru nediskutovali. Určitě mě budou zajímat argumenty pro jeho přijetí i možná rizika jak ze strany předkladatele, tak ministerstva spravedlnosti,“ napsal Chvojka.

ODS, KSČM a SPD na dotaz zatím neodpověděly. Občanští demokraté podporovali v minulosti zachování svobodné volby exekutorů, komunisté a Okamurovo hnutí naopak zavedení teritoriality.

„Já tento velmi konzervativní kompromisní návrh předložím, ale určitě to zítra neuzavřeme. Ze Sněmovny vím, že část poslanců bude trvat na úplné teritorialitě, a bude jistě i snaha nedělat, pokud jde o zavedení teritoriality, vůbec nic,“ říká Výborný.

Na přípravě jeho návrhu se podílely také nevládní organizace, které se exekucemi zabývají. Podle autora neziskového projektu Mapa exekucí Radka Hábla dává rozdílný přístup vůči dlužníkům podle toho, jestli jsou zaměstnanci, nebo OSVČ, smysl. Ve druhém případě je podle něj vymáhání dluhu složitější.

„Fakturace se postihuje mnohem hůře než srážky ze mzdy,“ vysvětluje Hábl. Jako ideální řešení ale vidí úplný konec exekutorského byznysu. „Záložní varianta by měla přijít na řadu ve chvíli, kdy se nenajde konsenzus nad čistou teritorialitou, která je nejlepší. Jakýkoliv kompromis do toho zavádí určitou míru komplikací,“ myslí si Hábl.

Kromě mnoho let diskutované teritoriality se podvýbor pro exekuce bude zabývat také dalšími návrhy – mimo jiné plánem přesunout Centrální evidenci exekucí pod ministerstvo spravedlnosti. Dosud registr spravuje Exekutorská komora, která čelí časté kritice kvůli tomu, že informace o exekucích údajně nechce zpřístupňovat v dostatečné míře. Tento návrh má podle vyjádření oslovených poslanců širokou podporu.

Klíčové zasedání podvýboru je naplánované na úterní odpoledne, pokud bude Sněmovna jednat déle, sejdou se jeho členové ve středu.

Autor: Jan Moláček